Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) dokončila klíčový materiál, který se má stát pro všechny zainteresované subjekty návodem postupu a směru rozvoje Vltavy jako jednoho turistického produktu od pramene na šumavské Kvildě až po labský soutok u Mělníka.
Hlavním, společným a sjednocujícím cílem nové "vltavské bible" je zvýšení návštěvnosti, rozvoj turistické infrastruktury a udržitelnost cestovního ruchu, po celém jejím 430 kilometrů dlouhém toku.
"Vltavská vodní cesta je produkt mezinárodního významu, který posiluje mezikrajskou spolupráci, spojuje subjekty cestovního ruchu a místní obyvatele, generuje nové podnikatelské příležitosti a pro turisty a návštěvníky nabízí vysoce kvalitní služby s atraktivním okolím ke strávení dovolené. Vodní cesta se stane novým letním resortem po celé její délce a bude místem, ve kterém si místní obyvatelé i turisté umí život užít ve vzájemném souladu, společně interagují a sdílejí zážitky," uvedl ředitel JCCR Jaromír Polášek.
Snaha prezentovat a rozvíjet Vltavu jako jeden ucelený atraktivní turistický cíl od Šumavy až po Mělník, byla inspirací k vytvoření společného nadregionálního projektu Jihočeského a Středočeského kraje "Vltava, řeka plná zážitků". Jeho iniciátorem a garantem je JCCR, jejím partnerem pak Středočeská centrála cestovního ruchu (SCCR). Projekt se ovšem netýká pouze vlastní řeky jako vodní cesty, ale i jejího okolí, cyklotras, památek a dalších atraktivit.
"Vltava je národní řekou, která každoročně spojuje mnoho lidí s podobným zájmem. Nejpopulárnější je její splouvání na lodích, ale oblíbené jsou i pěší výlety podél břehu nebo sledování toku vody ze sedla jízdního kola," poznamenal Polášek.
Marketingová strategie Vltavská vodní cesta 2022 počítá do roku 2022 se zdvojnásobením počtu proplavených lodí. Ze stávajících cirka 57 na 115 tisíc. Se vzrůstajícím počtem turistů ovšem také například hrozí, se jich na jednom místě sejde neúnosně mnoho. Dalším z cílů strategie proto je rovnoměrné vytížení vodní cesty v průběhu sezóny.
"První etapa projektu ukazuje, u jakých prvků začít, jak by měl vývoj této činnosti pokračovat, jaké efekty se projeví rychle a na kterých bude nutné pracovat dlouhodoběji. Jen společná práce s jasným cílem bude mít ten správný efekt na udržitelnost cestovního ruchu v této lokalitě. Řeka Vltava má obrovský potenciál přitáhnout mnoho návštěvníků nejen na vodu samotnou, ale i do jejího širšího okolí. Naším cílem je co nejvíce ovlivnit, aby návštěvníci byli ve správnou dobu na správném místě," dodal Polášek.
Před dokončením je audit mapující stávající služby, které jsou podél Vltavy nabízeny, infrastrukturu, řešení odpadů a řadu dalších věcí. Projekt počítá s těsnou kooperací krajů se státními, regionálními a komunálními institucemi, podnikatelským sektorem, turistickými oblastmi a dalšími partnery.
Lodě na vltavské vodě a Festival vodní turistiky
Právě spolupráci a dalšímu rozvoji Vltavské vodní cesty bude věnována ve dnech 24. a 25. května akce Lodě na Vltavské vodě, jejímiž organizátory jsou JCCR a Turistická oblast Českobudějovicko-Hlubocko.
Ve čtvrtek 24 května se v českobudějovické Kavárně Lanna uskuteční společné jednání nejvyšších zástupců ministerstva dopravy, ministerstva pro místní rozvoj, Povodí Vltavy, Ředitelství vodních cest, Státní plavební správy, destinací a měst v okolí Vltavy, Jihočeského kraje, Středočeského kraje a Prahy.
Na tuto odbornou akci naváže v sobotu 25. května Festival vodní turistiky v přístavu Hluboká nad Vltavou určený široké veřejnosti. "První ročník má podpořit nově otevřenou Vltavskou vodní cestu mezi Prahou a Českými Budějovicemi a cestovní ruch napříč regiony. V rámci programu chceme představit návštěvníkům možnosti, které řeka nabízí na téma trávení volného času pro všechny skupiny zájemců," sdělil předseda Destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko David Šťastný.
Návštěvníci se mohou těšit na vyhlídkové plavby, prezentaci plavidel, ukázky hausbótů prodej příslušenství a předmětů spojených s vodními sporty a vodní turistikou. Součástí akce bude prezentace rybářství a rybářských potřeb. Pro rodiny s dětmi je připraven doprovodný program s edukačními prvky.
Řeka Vltava, nejdelší řeka na území České republiky, propojuje nejen kraje, ale také spoustu aktivit. Pro účely projektu je rozdělena na šest úseků, nabízejících bezpočet zážitků a aktivit, na vodě, pro pěší, cyklisty nebo lyžaře v zimě. "Tři se nacházejí v Jihočeském a tři ve Středočeském kraji. První úsek mapuje památky, zajímavosti, služby, možnosti kulturního, sportovního a dalšího vyžití mezi Kvildou a Novou Pecí, druhý mezi Novou Pecí a Českými Budějovicemi, třetí mezi Českými Budějovicemi a Zvíkovským Podhradím, čtvrtý mezi Zvíkovským Podhradím a Kamýkem nad Vltavou, pátý mezi Kamýkem nad Vltavou a Prahou. Poslední šestý pak mezi Prahou a Mělníkem.
Více turistických informací lze nalézt na www.vltava-reka.cz a www.festivalvltavy.cz
Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) je organizace zřízená Jihočeským krajem k výkonu funkce destinačního managementu pro region jižní Čechy. Hlavním cílem je realizace projektů zaměřených na rozvoj turistické nabídky a prezentace regionu jako turisticky atraktivní destinace v tuzemsku i zahraničí. Tvoří produktové linie a zajišťuje vydávání tištěných propagačních materiálů. JCCR je provozovatelem Informačního Systému Cestovního Ruchu Jihočeského kraje na www.jiznicechy.cz. JCCR koordinuje činnost turistických oblastí na území Jihočeského kraje, spolupracuje s městy a obcemi, infocentry a subjekty cestovního ruchu z veřejného i soukromého sektoru. Úzce spolupracuje s agenturou CzechTourism, včetně jejích zahraničních zastoupení a komunikuje a spolupracuje se zahraničními partnery při tvorbě a realizaci přeshraničních projektů.
Comments